Nieuw Gea Drenthe logo

Secretariaat:
J.F. Otten
Iepenlaan 13
9401 LS Assen
0592-353229
secretaris@gea-drenthe.nl
https://gea-drenthe.nl
https://www.facebook.com/GEA.Drenthe
https://www.flickr.com/photos/gea-drenthe/
Rekening: NL98INGB0105102024
KvK nr: 93011326

Gea Drenthe nieuwsbrief juli 2025

Afdelingsnieuws

Afdelingsavonden 2025-2026

programma, agenda

Het programma van lezingen voor de afdelingsavonden van het seizoen 2025-2026 is bekend.

DatumSprekerLezing
19 september 2025Bram LangeveldFascinerende fossielen
17 oktober 2025Paul HilleIchnofossielen/sporenfossielen
14 november 2025Leo EngelenMineralen van Marokko
19 december 2025Maaike van ToorenOntwikkeling van de Oslo slenk en de gesteenten die daar bij horen
16 januari 2026Jaarvergadering
20 februari 2026Henk JacobsZoektocht in Spanje, Frankrijk en België
20 maart 2026Herman van Dennenbroek1. Pseudomorfosen, mineralen die hun identiteit verhullen
2. Mineralen fotograferen doe je zo!
17 april 2026Erwin KaspersFossielen van de Isle of Wight
22 mei 2026Vincent LanjouwDe ondergrond van Nederland

Oertijdmarkt Emmen 27 juli 2025

Oertijdmarkt 2022
Stenen verkopen

Op 27 juli is er weer een Oertijdmarkt in Emmen.
Gea Drenthe is hier weer aanwezig, net zoals een aantal van onze leden.
De oertijdmarkt wordt georganiseerd door Eric van IJsseldijk, lid van Gea Drenthe

De Oertijdmarkt is de grootste in zijn soort in noord Nederland. Naast de grote markt met ruim 150 kramen is er veel te doen. Je vindt er producten op het gebied van archeologie, geologie, mineralen, fossielen en aanverwante producten.

Bij de Nederlandse kampioenen vuistbijlen maken, kun je een pijl of speerpunt maken van vuursteen. Jong of oud, man of vrouw, amateur of professional! Een ieder beleeft genoegen aan het fabriceren van een artefact.

Stenen schilderen, goud pannen, fossielen hakken, bollen kraken, stenen laten determineren door de beste geologen behoort deze dag allemaal tot de mogelijkheden. Dus neem je steen mee waar je de naam niet van weet.

Wanneer:

  • 27 juli 2025
  • Aanvang 10.00 uur tot 17.00 uur.

Waar:

  • Achter het Stadion
  • Ullevi 22
  • 7825 SE Emmen

Kosten:

  • Parkeren Gratis.
  • Toegang € 5,00
  • Kinderen € 2,50.

Verzoek aan de leden

Wij kunnen nog wel wat materiaal gebruiken (mineralen, fossielen etc.) voor de verkoop.
Ook kunnen we nog wel wat hulp gebruiken bij het bemannen van onze kramen.
Neem contact op met de secretaris als je iets voor ons hebt, of als je het leukt lijkt om een dagje mee te helpen:

secretaris@gea-drenthe.nl

0592-353229

Excursie zandwinning Vriezenveen 27 september

Stenenbult zandwinning Oosterweilanden in Vriezenveen
Stenenbult zandwinning Oosterweilanden in Vriezenveen

Afgelopen jaar zijn we naar de zandwinning Oosterweilanden in Vriezenveen geweest, zie voor een verslag: https://gea-drenthe.nl/verslag-excursie-zandwinning-oosterweilanden-vriezenveen-12-oktober.html

Ook dit najaar hebben wij weer de mogelijkheid om in de zandwinning van Vriezenveen te gaan zoeken en wel op 27 september om 10.00 uur bij zandwinning Oosterweilanden, Horstweg Vriezenveen.
Kosten voor dit bezoek zijn €2,50 per persoon

Aanmelden voor de excursie doet u door op onderstaande button te drukken. Vergeet niet om in het formulier de juiste excursie te kiezen!

Locatie van de zandwinning

Excursie naar Hohenlimburg 4 oktober 2025

Groeve Hohenlimburg vanuit de lucht
Groeve Hohenlimburg vanuit de lucht

Zaterdag 4 oktober zijn we weer welkom in de Hohenlimburger Kalkwerke in Hohenlimburg vlakbij Hagen.

We starten om 10 uur, dus verzamelen om 9.30 uur op de parkeerplaats aan de Oeger Strasse. 39, 58119 Hagen, Duitsland

We gaan dan onder begeleiding van een gids de groeve in, deze groeve staat bekend om zijn rijke variatie aan verschillende soorten calciet,  maar ook kwarts en andere soorten mineralen kan er gevonden worden.

We zijn al veel vaker in deze groeve geweest en de vondsten zijn eigenlijk altijd zeer goed, zie voor een aantal verslagen onderstaande pagina’s:

Een aantal foto’s van vorige excursies:

Locatie van de groeve Hohenlimburg

Aanmelden

Tijdens de excursie zijn de helm, stevige schoenen en een veiligheidsvestje verplicht.

Opgave kan via de website er kunnen maximaal 25 personen mee en vol is vol.

De kosten bedragen € 10,– per persoon.

Aanmelden voor de excursie doet u door op onderstaande button te drukken. Vergeet niet om in het formulier de juiste excursie te kiezen!

Verslag hemelvaartexcursie Sauerland 2025

Calciet met zaagtand randen - Niederwerbe Duitsland Sauerland 2025 (c) Jacob Otten
Calciet met zaagtand randen – Niederwerbe Duitsland (c) Jacob Otten

Een verslag van Karla de Roest

Dit jaar was Olsberg in het Duitse Sauerland de uitvalsbasis voor onze Hemelvaartexcursie. De terrassencamping, enkele bungalows en hotels in de omgeving werden ingenomen door een kleine 30 mensen, gewapend met beitels, hamers en helmen, die een paar dagen of een korte vakantie de omgeving verkenden.

Voorpret (klik op de foto’s in dit artikel om ze te vergroten)

Elke morgen diende de kerk van Olsberg-Bigge als uitvalsbasis, van waaruit een karavaan naar de groeves vertrok. Josef Lahme was daarbij de locale gids, die ons langs omgevallen takken, onverharde wegen en werklui in de actieve groeven leidde. En overal waren we reden, vloog boven ons de wouw.

Uitvalsbasis, het kerkje van Olsberg-Brigge, waar naar verluidt een prima ontbijt aan de overzijde te krijgen was.

Woensdag

Op woensdagmiddag begon de excursie bij een ontsluiting nabij een nieuw windpark bij Mannstein in de buurt van Olsberg. Onder andere melkkwarts en pyriet konden er gevonden worden – onder de dreiging van een fikse onweersbui!

Vindplaats Mannstein

Donderdag

Op donderdag stond als eerste de groeve STB Suttrop, met de belofte aan het zeldzame pyromorfier, maar ook malachiet en chalcopyriet. En hoewel al best een deel van de groeve weer begroeid was, werd er nog een paar leuke brokken gevonden.

Bij een aantal van de ‘handzame’ grijsverweerde brokken loon het de moeite er een beitel tegen aan te zetten. Een kort gesprekje met gids Josef leerde dat hij niet echt verwacht dat (waarschijnlijk) malachiet hier nog steeds gevonden kon worden. Een meevaller dus!

Als tweede bezochten we die de dag de STB Silbach, een groeve waar niet snel toestemming voor te krijgen is. In deze grote groeve met steile wanden waren enkele mooie mineralen, waaronder een asbestachtige variant in wit, roze en grijs te vinden. Ook een wereld aan flora en fauna, waaronder de Alpenwatersalamander.

Gelukkig zetten de donkere wolken boven de Sauerlandse heuvels niet door. Over een onverharde weg langs de bovenrand bereikten we na een korte wandeling de groeve.

Silbach is een grote, diepe groeve, de meesten van ons zijn niet lager gekomen dan de eerste of tweede etage van boven…

De verschillende lagen leverden verschillende mineralen op, waaronder mooie calcietkristallen, maar ook een natuurlijk asbestgelijkend materiaal, dat hier en daar in enorme brokken op de hellingen lag. Het brok op de helling is meer dan 3 meter in doorsnee.

Na deze groeve bezochten we een oude stortlocatie in het bos – één die we zonder onze gids niet gevonden hadden. De auto’s werden onderaan de helling geparkeerd en met een stevige wandeling omhoog hield Josef stil voor een bosperceel. Door even wat begroeiing aan de kant te schuiven, kwam het puin tevoorschijn. Hoewel er niet heel veel gevonden werd, namen de fanatiekelingen toch een paar stukken mee.

Op de plek van deze stort een verwijzing naar het Bergbau verleden van de omgeving. Heel het gebied rondom Olsberg heeft een lange geschiedenis, die weerspiegeld wordt in namen van kroegjes, in vlaggen met bijvoorbeeld houwelen en beitels en (gemeente)wapens.

Vrijdag

Op vrijdagmorgen bezochten we de Tongrube Bonenburg, waar lagen met fossielen en mineralen te vinden waren.

Verschillende fossielen uit de Bonenburg, waaronder tweekleppigen en een aantal belemnieten. Ook een aantal waarvan de fossielen nog niet geïdentificeerd zijn, zoals de sporenfossielen (?).

Vrijdagmiddag was voor de Alme (Bleiwasche), een groeve die nog actief is, met lagen uit het Devoon.

In de groeve  liggen enorme brokken om de weg langs de afgrond te markeren. Maar ja, die zitten dus vol fossielen…

Zaterdag

Zaterdagmorgen de STB Niederwerbe Wachenfeld. Even vroegen we ons af of de groeve al was teruggegeven aan de natuur, en of we er nog wel wat zouden kunnen vinden. Gelukkig won de nieuwsgierigheid en verdwenen er steeds meer mensen diep in de groeve. De beloning van het afdalen: grote calcietkristallen, waarbij en buitenkans hadden van hele mooie, pas blootgekomen mineralen. Zoveel mooie stukken dat het uitdelen werd aan iedereen.

Goed te zien is dat er recente instortingen hebben plaatsgevonden. Hierdoor is ook een stuk van de wand losgekomen, waarbij mooie brokken vrij zijn komen liggen.

’s middags de STB Hunold Mütze Frankenau Dainrode met fotogenieke lagen. Op de foto van de wand zijn onze mensen in hun knalgele LVGA hesje aan het zoeken – even voor de schaal van de wand.

De foto’s van deze vindplaats spreken voor zich: een mix van mooie geologische processen, uitzicht, fossielen en mineralen.

En als laatste op zaterdagmiddag een bezoek aan de Geopark GrenzWelten. Het geopark bevindt zich op een geologisch zeer interessante locatie, waar lagen uit verschillende perioden elkaar tegenkomen. Dit is de voormalige steengroeve Hohenäcker.

Naast lagen uit het Devoon dagzomen (mede door afgravingen) kalklagen uit het Jura en Krijt in de voormalige. Allemaal fossielrijke lagen. Naast ‘voorspelbare’ soorten als varens en schelpachtigen, ook resten van reptielen en amfibieën. Het is deze bijzonderheid die deze plek tot een beschermd Geopark maakt.

Hier mochten we helaas niets meenemen, omdat het een geopark is. Helaas, ging het ‘niet’ nog een stapje verder, want het hele park was afgesloten. Ons restte niets anders dan de hamer nemen naast het infobord, waar een plekje was gecreëerd om fossielen te zoeken.

Het dolmenachtige informatiepaviljoen van Geopark GrenzWelten (vrm. groeve Hohenäcker). De brokken waarvan het gebouwd is, komen uit de groeve en zitten vol plantenresten. Het terrein is (mogelijk tijdelijk) afgesloten voor publiek, om toch een zoekervaring aan het publiek te bieden is een ‘op eigen risico!’ perkje aangelegd, waar je met je eigen hamertje aan de slag mag. Dat hoeft ons geen twee keer gezegd – en zowaar werd er wat aan varens uitgetikt!

Zaterdag avond was het gezamenlijke diner, gezellig als altijd en voor elk wat wils.

Zondag

Zondag de laatste groeve, de STB Kallenhard – en zoals het exceursieplan zei: “al een stukje op weg naar huis”.

Heel veel dank aan alle deelnemers voor de gezelligheid en vooral aan de excursiecommissie voor het harde werk dat verzet is om er weer zo’n succes van te maken!

En natuurlijk aan gids Josef (en Willem die zijn soms onnavolgbare Duits toch steeds weer wist te vertalen naar de route, met hier en daar hulp van oudgedienden die het gebied eerder bezochten).

Meer foto’s van onze foto website

Overig nieuws

Kalkgroeve Faxe in Denemarken, een zoektocht in een koudwaterkoraalrif

Een verslag van een bezoek door Harrie Wolters

Kalkgroeve Faxe, Denemarken
Kalkgroeve Faxe, Denemarken

In Denemarken ligt centraal in de regio Seeland de kalkgroeve Faxe. Het is de meest bekende groeve van Denemarken en het mooie is dat je er 24 uur per dag in mag zoeken zonder vergunningen of andere poespas. Je mag gewoon naar binnen lopen, vanaf het museum, en de fossielen liggen voor het oprapen.

De ligging van Faxe

Ga niet naar binnen via de officiële ingang van de groeve, maar parkeer bij het Geomuseum in Faxe, waar je zeker naartoe moet gaan want hier kun je zien wat je zoal kunt vinden, en loop via een paadje naar beneden de groeve in. De eigenaar van de groeve verzamelt de grote stukken kalk met het fossiele koraal en gooit die op een hoop. Daar mag je zoeken naar hartenlust. Er liggen grote hoeveelheden en het wordt regelmatig aangevuld dus er is altijd voldoende te vinden. Je mag in het hele gebied vrij wandelen (niet bij de machines maar verder overal) en zoeken.

Wat maakt de groeve van Faxe zo uniek?

We kennen allemaal wel koraal en denken vaak dat dat alleen maar in tropische gebieden voorkomt. Echter er zijn ook heel veel koudwaterkoraalriffen. Die liggen op grotere diepten in de oceanen. Een hele grote ligt tegenwoordig nog altijd voor de kust van Noorwegen en Schotland.  Ze zijn minder kleurrijk en de soorten zijn minder talrijk maar ze zijn net zo imposant wat betreft grootte en variatie. Faxe is het beste voorbeeld in Europa van zo’n fossiel koudwaterkoraalrif. Het rif is gevormd in het Paleoceen, zo’n 63 miljoen jaar geleden. In het koraal zitten allerlei soorten schelpjes en krabben (je vindt voornamelijk de krabbeschildjes). Maar je kunt er, met wat geluk, ook haaientanden, nautilussen en meer vinden.

Het Geomuseum van Faxe

Begin je bezoek aan Faxe vooral in het Geomuseum (https://www.oesm.dk/en/geomuseum-faxe/)

Het Geomuseum Faxe met een mooie expositie over het verhaal van het gebied met de vondsten die daarbij horen.
Het Geomuseum Faxe met een mooie expositie over het verhaal van het gebied met de vondsten die daarbij horen.

Fossielen in het museum

Nu zelf op zoek

Na het bezoek aan het museum kun je de groeve inlopen (ook zonder bezoek aan het museum kun je de groeve in). Een helm is niet nodig. Via een afdaling via een pad en een trap sta je in de groeve. Nu ga je naar linksaf en kom je vanzelf uit bij de plek waar vele tonnen aan materiaal ligt om in te zoeken. Het is zeer wit materiaal. Een zonnebril kan geen kwaad. Ook kan het erg warm worden in deze witte groeve, dus goed insmeren en een pet op en uiteraard veel water meenemen.

Langs het pad naar beneden de groeve in kom je een informatiepaneel tegen waarop staat wat je er zoal kunt vinden.
Langs het pad naar beneden de groeve in kom je een informatiepaneel tegen waarop staat wat je er zoal kunt vinden.

In de groeve van Faxe

Agenda Gea Drenthe

Agenda

De agenda is dynamisch en zal daarom veranderen met de tijd

14 november 2025
  • Gea afdelingsgavond

    14 november 2025  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Lezing: Mineralen van Marokko
    Door: Leo Engelen 


    Een lezing over Marokko met vele vindplaatsen en mooie beelden van eigen gevonden mineralen.
    Leo neemt u mee door het hele land waar hij inmiddels al 15 keer een maand heeft doorgebracht en daar al een geweldige verzameling heb opgebouwd.

    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl

     

15 november 2025
  • Excursie naar Hohenlimburg

    15 november 2025  10:00 - 15:00
    Hohenlimburger Kalkwerke GmbH, Oeger Str. 39, 58119 Hagen, Duitsland

    Zaterdag 15 november zijn we weer welkom in de Hohenlimburger Kalkwerke in Hohenlimburg vlakbij Hagen. 

    Tijdens de excursie zijn de helm, stevige schoenen en een veiligheidsvestje verplicht.

    Opgave kan via de website er kunnen maximaal 25 personen mee en vol is vol.

    De kosten bedragen € 10,– per persoon.

    De excursie is met eigen vervoer. 

    De excursie is alleen toegankelijk voor Gea leden, en bij voldoende ruimte, overige LVGA leden 

     

19 december 2025
  • Gea afdelingsgavond

    19 december 2025  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Lezing: Ontwikkeling van de Oslo slenk en de gesteenten die daar bij horen
    Door: Maaike van Tooren
     
    De Oslo Slenk is een betrekkelijk smalle strook gebied van ongeveer 220 km lang en maximaal 60 km breed. In deze zone zijn repen aardkorst trapsgewijs langs tektonische breuken in de aardkorst weggezakt. De breuken in de slenk doorsnijden de hele aardkorst tot in de onderliggende mantel, op meer dan 30 km diepte.

    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl

     

11 januari 2026
  • Excursie 2e Maasvlakte

    11 januari 2026  10:00 - 15:00
    P6, Pr. Máximaweg, 3199 LD Maasvlakte Rotterdam, Nederland

    Zondag 11 januari willen we het jaar fris en gezond beginnen door lekker uit te waaien met fossielen botten zoeken op het strand van de Tweede Maasvlakte. 

    Het is de bedoeling dat we met de eb lijn mee gaan lopen en zo op zoek gaan naar fossielen botten en andere mogelijke leuke vondsten die aan spoelen.

    Het eb getij begint om 10:15 uur op + 501cm en eindigt om 16:46 uur op – 102cm. In dit tijdvak is het mogelijk om wat te vinden.

    We verzamelen om 10:00 uur op P6, het adres van deze parkeerplaats is: Prinses Maximaweg, 3199 LD Maasvlakte Rotterdam.

     

16 januari 2026
  • Gea afdelingsgavond

    16 januari 2026  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Jaarvergadering
     
    Met kwis en verloting


    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl

     

20 februari 2026
  • Gea afdelingsgavond

    20 februari 2026  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Lezing: Zoektocht in Spanje, Frankrijk en België 
    Door: Henk Jacobs
     
    Verslag van een mineralen zoektocht.

    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl

     

20 maart 2026
  • Gea afdelingsgavond

    20 maart 2026  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Dubbellezing: 

    1. Pseudomorfosen, mineralen die hun identiteit verhullen 
    2. Mineralen fotograferen doe je zo!

    Door: Herman Dennenbroek 


    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl

     

17 april 2026
  • Gea afdelingsgavond

    17 april 2026  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Lezing: Fossielen van Isle of Wight
    Door: Erwin Kaspers 


    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl

     

14 mei 2026
  • Hemelvaart excursie

    14 mei 2026 - 17 mei 2026  
    Escalles, Frankrijk

    Cap Blanc-nez 
    We gaan naar Frankrijk naar de kust bij het nauw van Calais waar we naar fossielen zullen zoeken.

    De excursie is toegankelijk voor Gea Drenthe leden, en bij voldoende ruimte overige LVGA leden.

     

22 mei 2026
  • Gea afdelingsgavond

    22 mei 2026  20:00 - 22:00
    Hunebedcentrum, Bronnegerstraat 12, 9531 TG Borger, Nederland

    Lezing: De ondergrond van Nederland
    Door Vincent Lanjouw 


    De kringavond is toegankelijk voor LVGA en Gea Drenthe leden, maar ook voor andere belangstellenden, maar dan wel graag aanmelden via secretaris@gea-drenthe.nl